Türkiye Hakkında

Genel Bilgiler

1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla demokratik ve laik bir yönetim biçimine kavuşan Türkiye’nin, başkenti Ankara, resmi dili Türkçe’dir.  

Türkiye,  Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan, asırlar boyunca, medeniyetlerin ve kültürlerin beşiği olmuş bir ülkedir. Dağları, mağaraları, denizleri, daha pek çok doğal güzellikleri ve yüzyıllardır bağrında yaşayan değişik uygarlıklarının getirdiği tarihi miras ile oldukça zengin bir coğrafyadır. 

Kültürel ve Tarihi Zenginlikler
Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her toprağında ayrı bir hazine, her köşesinde farklı bir zenginlik olan Türkiye’de adeta bir açık hava müzesidir. 

Sümer’den Hitit’e, Lidya’dan Bizans’a, Selçuk’tan Osmanlı’ya kadar birçok imparatorluğun kalbi Türkiye sınırlarında atmıştır.

Göbeklitepe: Tarihi Yeni Baştan Yazan Keşif
İnsanlık tarihinin bilinen en eski tapınağı olan Göbeklitepe, yaklaşık 12.000 senelik tarihi ile insanlık tarihine dair tüm bildiklerimizi değiştirdi. İngiltere’deki Stonehenge’den ve Mısır’daki piramitlerden ve yaklaşık 7.500 yıl önce inşa edilmiş Göbeklitepe M.Ö 10.000 yıllarında yaşayan insanların, henüz ilkel çağlarda olmalarına rağmen, sanılandan çok daha gelişmiş bir yaşam tarzı olduğunu ortaya çıkardı.

Çatalhöyük: İlk Yerleşim Alanlarından Biri
Bilinen ilk yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük, tarihe ve yaşam biçimlerine de ışık tutar niteliktedir. Çatalhöyük yerleşimleri, 2 bin yıl kesintisiz olarak kullanılmıştır. 

Noel Babanın Ülkesi
Noel babanın kuzey kutbundan olduğunu sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz!

Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara'da doğmuştur.

Nuh’un Gemisi
Efsaneye göre Nuh ‘un gemisi Tanrı’nın insan ve diğer canlı ırklarının devam etmesi için büyük tufandan önce Nuh’a yapmasını emrettiği gemidir. Tufan sonuvu geminin Ağzı dağında karaya oturduğu düşünülmektedir.

İstanbul
Roma, Bizans ve sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan İstanbul tarihi abideleri ve muhteşem doğal zenginlikleri ile büyüleyici bir megapoldür.

İstanbul. 200’den fazla AVM bulunan İstanbul’ da, Kapalıçarşı ve Mısır çarşısı gibi pek çok tarihi çarşısı ile keyifli bir alışveriş deneyimi yaşamanızı sağlar. 

Dinlerin Buluşma Noktası; Hoşgörü Coğrafyası
Günümüzde hala varlığını sürdüren ya da zaman içinde kaybolmuş tüm dinlerin buluşma noktası olan Anadolu, pek çok dini kültürün de izlerini taşıyan yapılara ve miraslara sahiptir. 

Hristiyanlığa göre kutsal sayılan 7 kilise rotası; Efes, İzmir, Bergama, Salihli, Alaşehir, Denizli ve Akhisar olarak belirlenmiş ve bu rotayı tamamlayanların Hac görevlerini yerine getirdiği varsayılmıştır.

Özellikle Osmanlı imparatorluğu döneminde yapılan ve mimari olarak hayranlık uyandıran pek çok cami bulunmaktadır.

Konya’da bulunan Mevlana dergahı tasavvuf inancının en güçlü simgesi ve bir hoşgörü abidesi olarak yer yıl yüzbinlerce ziyaretçinin akımına uğramaktadır.

Günümüzde çek çeşitli dinlere mensup insanlar, hoşgörü ve güven için bu coğrafyada yaşamaya devam etmektedir.

Tük Mutfağı
Türkiye’nin en kıymetli hazinelerinden biri de elbette ki Türk mutfağıdır. Coğrafyanın tarihi zenginliği Türk mutfağına da yansımız, yüzyıllardır birçok uygarlığın mutfak kültürlerinin harmanlanmasıyla oluşan muhteşem bir lezzet dünyası oluşmuştur. Et yemeklerinden zeytinyağlılara, tatlılardan baharatlara kadar binlerce özel yemek müthiş sunumlarıyla sizleri bekliyor.

Teklif Alın
Teklif Alın 2. Görüş Alın whatsAppWhatsapp