Ağız ve Diş Sağlığı
Sıkça Sorulan Sorular

Diş etlerim dişlerimi fırçalarken kanıyor ne yapmalıyım?
Dişeti kanaması, dişeti iltihabının en önemli göstergesidir. Mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.

İmplant için kullanılan malzemeler zararlı mı? Kanser yapar mı?
İmplant malzemeleri ile ilgili rapor edilmiş hiçbir yan etki veya hastalık yoktur. İmplant kesinlikle kanser sebebi değildir.

Ağız kokusunun sebebi ne olabilir?
Ağız kokusunun en yaygın sebebi diş taşına bağlı oluşan dişeti iltihabıdır. Düzenli diş fırçalamamak ve diş çürükleri de ağız kokusu sebebidir. Tam sürmemiş 20 yaş dişlerinin etrafında biriken plağın temizlenmesi çok güç olduğu için de kötü bir kokuya sebep olur.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?
Kanal tedavisi çok büyük bir oranda 1 yahut 2 seansta biter. Sadece dişte akut enfeksiyon varsa  VE ateş , halsizlik gibi sistemik belirtiler görülüyorsa kök kanallarının içerisine daha uzun süreler kalacak dezenfektan ilaçların konması gerekebilir. Böyle durumlarda da 3-4 seans da biter.

Diş beyazlatma işleminde kullanılan kimyasallar zararlı mıdır?
Diş beyazlatmada kullanılan maddeler dişlere zarar vermez. Diş yapısındaki renkleşme yapan pigmentlere etki ederek diş renginin açılmasını sağlarlar. Böylece diş hekiminin kontrolünde yapılan bir beyazlatma işleminde dişler zarar görmez.

Ortodontik tedavi ağrılı bir işlem midir?
Genel olarak ağrılı değildir ancak tellerin aktive edildiği seanslarda bazı vakalarda hafif ağrı olabilir.

Beyazlatma işlemi dişlere zarar verir mi?
Ağızda çürük, enfeksiyonlu diş, dişeti çekilmesi, dişlerde kırık çatlak yoksa diş hekimi muayenesi sonrası uygun görüldüyse dişlere zarar vermez.

Dişler ne kadar beyazlar?
Renklenmenin derecesine ve tipine bağlı olarak iki ya da üç ton beyazlayabilir.

Diş tedavisinde hangi tür anestezi yöntemleri kullanılır?

  • Sedasyon
  • Lokal anestezi
  • Genel anestezi

Tel takmadan diş çapraşıklığı düzelir mi?

Tel takmadan bazı hareketli apereylerle lokalize küçük çapraşıklıklık düzeltilebilir.

Diş estetiği tedavisinde lazer kullanılırsa ağrı ya da kanama olur mu?
Lazerle yapılan cerrahi işlemlerde hafif şiddette ağrı olabilir. Bu sebeple az miktarda anestezi kullanımı gerekebilir. Diode lazer ile yapılan cerrahi işlemlerde kanama olmaz.

Ön dişlerde ki aralıklar kapatılabilir mi?
Ön dişlerdeki küçük miktardaki aralıklar kompozit dolgularla daha fazla miktardaki aralıklar ve dişlerde çürüklerin, eski sağlıksız dolguların da var olduğu durumlarda porselen laminelerle, daha ileri durumlarda porselen kuronlarla kapatılabilir.

Gülüş tasarımı nedir?
Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan biri ''gülüş tasarımı''dır. Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Multidisipliner bir yaklaşım olan gülüş tasarımı, birçok işlemin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Gülüş Tasarımı nasıl yapılır?
Gülüş tasarımında ilk olarak hastanın estetik beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru belirlemek çok önemlidir. Hasta ağzından alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde problemler belirlenir ve planlamalar yapılır. Daha sonra hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve fikirleri alınır.

Teklif Alın
Teklif Alın 2. Görüş Alın whatsAppWhatsapp